guitar-pick

Typy kytar pro děti

Existuje mnoho typů kytar, které se od sebe liší zejména zvukem a použitím. Řada výrobců nabízí modely různých typů také v dětském provedení (v menších rozměrech). Dětské kytary mají pochopitelně trochu jiný zvuk než jejich “dospělé” protějšky, charakterově jsou však stejné. V tomto článku vyjmenujeme základní typy kytar, na které můžete narazit, a popíšeme jejich základní vlastnosti. Snad vám tento článek pomůže ve výběru kytary.

Členění kytar je následující:

Pro pochopení následujícího textu doporučujeme projít základní části kytary v našem článku Z čeho se kytara skládá.

Klasická kytara (španělka)

Předně je nutno říct, že klasická kytara je akustická (při hře na ni nepotřebujeme zesilovač). Od zbytku akustických kytar se ale poměrně liší, proto ji uvádíme v samostatné kategorii. Základním rozeznávacím prvkem je širší krk, na kterém jsou nataženy nylonové struny. Nylonové struny jsou pro děti ideální, protože jsou poměrně měkké a dobře se mačkají, viz výběr kytary. Tato kytara je typická pro hudební styl flamenco, slyšet ji můžete také ve vážné hudbě a dá se samozřejmě použít i v jiných žánrech jako např. ve folku.

Klasická kytara

Akustická kytara

Akustické kytary už můžeme rozdělit do několika samostatných kategorií. Všechny mají společné to, že mají užší krk než klasické kytary, jsou na nich kovové struny a stejně jako klasická kytara mají duté tělo s rezonančním otvorem. Při hře na akustické kytary není potřeba zesilovač.

Dreadnought

Asi nejznámější akustická kytara, jejíž tělo je větší než u klasické kytary. Díky kovovým strunám a celkové konstrukci se zvukově dobře prosazuje. Tuto kytaru uvidíte asi nejčastěji vůbec, třeba v rukou nějakého písničkáře. Je typická pro hudební styly folk, country nebo POP.

Kytara Dreadnought

Jumbo

Jumbo je kytara s velkým, hodně vykrojeným a hlubokým tělem, které má za následek silnější basy a středy. Stejně jako dreadnought je oblíbená v žánrech POP, folk a country. Často narazíte i na Mini Jumbo, které má, jak název napovídá, trochu menší tělo.

Kytara jumbo

Parlor

Parlor se asi nejvíce podobá klasické kytaře. Má menší tělo a široký krk, kytara je tedy vhodná pro hráče, kteří přecházejí z klasické kytary. I tato kytara se často objevuje v blues nebo folku.

Kytara parlor

Akustické kytary bývají často vybaveny elektronikou, která umožňuje jejich zapojení do zesilovače nebo počítače - to se může někdy hodit. Těmto kytarám se říká elektroakustické.

Můžete také narazit na pojem westernová kytara, je to souhrnné označení pro akustické kytary, typicky jumbo nebo dreadnought.

Elektrická kytara

Elektrických kytar je velké množství, popíšeme zde jen ty nejzákladnější. Jsou to uvšem ty, které určovaly designový a zvukový směr a právě z nich vznikaly další typy. Elektrické kytary mají několik společných vlastností: kovové struny, snímače (pro převod kmitání strun na elektrický signál), elektroniku a masivní tělo.

Stratocaster

Stratocaster je snad nejtypičtější elektrická kytara na světě, vždyť na ni hrál i král elektrické kytary Jimi Hendrix. Je osazena třemi snímači typu single, má ovládání hlasitosti a dvě tónové clony. Je velmi univerzální: hodí se do hudebních stylů rock, POP, funk, reggae a mnoha dalších.

Kytara Stratocaster

Telecaster

Telecaster je jedna z nejstarších elektrických kytar, která se ovšem prodává dodnes. Je typická svým zvonivým zvukem, dvěma snímači a třípolohovým přepínačem. Můžete ji slyšet v různých hudebních žánrech, nejčastěji POP, rock, country.

Kytara Telecaster

Les Paul

Les Paul je spolu s kytarou Stratocaster naprostá klasika. Liší se však konstrukcí. Má lepený krk a je osazen dvěma humbuckery. Kytara má proto hutnější zvuk, který je vhodný pro rockouvou a tvrdší hudbu.

Kytara Les Paul

Další známé kytary jsou SG, Superstrat nebo Lubovka. Níže jen heslovitě:

  • SG asi nejvíc proslavil Angus Young z kapely AC/DC.
  • Superstrat drží například Joe Satriani
  • Na lubovou kytaru hraje třeba John Scofield