brand
guitar-pick

Jak vybrat dětskou kytaru

Když se dítě začíná učit hrát, je výběr vhodné kytary jednou z nejdůležitějších věcí. Volbu vhodného nástroje ovlivňuje řada faktorů, které budete muset zvážit, než se správně rozhodnete. Pokud to neuspěcháte a pečlivě prostudujete následující text, určitě budete mít rozhodování o něco snazší. Budete muset vybrat:

Jaký typ kytary je vhodný pro děti

Existuje několik základních typů kytar. Jejich dělení můžeme zjednodušit na klasické kytary, akustické (případně elektroakustické) kytary a elektrické kytary.

Říká se, že pro naprostý začátek jsou vhodné klasické kytary. Je to díky nylonovým strunám, které jsou měkčí než kovové struny na akustických kytarách. Je to tedy usnadnění pro levou ruku, která struny mačká. Ani u kovových strun nemusí být nějaký zásadní problém, je však potřeba pořídít tenčí struny. Více o strunách se dozvíte třeba zde.

Pokud vybíráte dětskou kytaru, musí se kytara dítěti vizuálně líbit. Nejspíš s ní bude trávit víc času a právě vzhled je jedním ze základních předpokladů. Kytara musí také reflektovat styl hudby, který bude dítě hrát. Když si z nějakého důvodu zamilovalo například rockovou hudbu, asi nebude nejlepší nápad kupovat klasickou kytaru a naopak. Tady je potřeba trochu předvídat a odhadnout dobře situaci - co se líbí dítěti nyní, nemusí se mu zamlouvat za měsíc.

Pro lepší porozumění jsme připravili tento rychlý přehled strun a stylů, které jsou typické pro jednotlivé typy kytar:

Typ kytaryStrunyHudební stylOstatní
KlasickánylonovéVážná hudba a flamengo. Samozřejmě lze hrát i písničky ostatních žánrů, jen to tolik nevyzní.
AkustickákovovéFolk, POP, country...
ElektroakustickákovovéFolk, POP, country...Kytara má zabudovanou elektroniku pro připojení do počítače nebo zesilovače.
ElektrickákovovéPOP, Rock, Funk, Metal, ....Kytara potřebuje ke hře zesilovač.

Pro podrobnější informace se podívejte na naše články Typy kytar a Z čeho se kytara skládá.

Jakou velikost kytary zvolit

Volba vhodné velikosti dětské kytary je naprosto zásadní. Pokud se výběr v tomto ohledu podcení, může to vést ke špatným návykům a pomalejšímu rozvoji kytarové hry, pramenící z nepohodlí dítěte při hře. Obdobně jako například u různých sportů i zde platí, že dítě má mít odpovídající vybavení.

Pro výběr kytary pro děti se bere v úvahu zejména jejich výška, délka rukou a prstů. To ovlivňuje, kam dítě na kytaře pohodlně dosáhne. Proto výrobci kytar rozdělují kytary do několika velikostních kategorií, ty uvádíme v následující tabulce:

Velikost kytaryVýška kytaristy (cm)Přibližný věk kytaristy
1/4 kytara100 - 1154 - 6
1/2 kytara116 - 1365 - 8
3/4 kytara137 - 1508 - 11
4/4 kytara151 a výš11 a výš

Velikosti kytar

Velikost kytary se určuje podle menzury. Menzura je vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou (viz popis kytary). Může se tedy klidně stát, že dvě kytary, které mají různé celkové rozměry, mají stejnou velikost menzury a spadají tak do stejné velikostní kategorie. Přibližné velikosti kytar a menzur popisuje následující tabulka:

Velikost kytaryMenzura (cm)
1/4 kytara48
1/2 kytara52
3/4 kytara58
4/4 kytara64

Při vývěru velikosti platí

Značka a cena

Některé značky jsou považovány za lepší, jiné za horší. Ty lepší stojí zpravidla víc peněz. Jisté ale je, že o značce kytary to opravdu není, i horší kytara může v rukou dobrého kytaristy znít fantasticky. Pro začátečníka není potřeba kupovat tu nejlepší kytaru na světě, navíc u dětí není často jisté, jak dlouho u hry na kytaru opravdu vydrží. Dobré kytary pro děti se dají sehnat kolem 2 500 Kč.

Na co dát pozor aneb časté vady na kráse

Ať už kupujete dětskou kytaru nebo kytaru pro dospělého, je potřeba ohlídat si základní míru kvality nástroje.

  • kytara nesmí mít praskliny, škrábance nebo jiná poškození
  • krk nesmí být do vrtule
  • pražce nesmí být špatně zbroušené
  • kytara se nesmí rozlaďovat
  • struny by neměly drnčet
  • zvuk by neměl být zastřený nebo tupý

Pokud některé z těchto bodů nejste schopni sami posoudit, obraťte se na někoho známého nebo přímo na prodejce.